Ana Sayfa Hakkımızda Haber & e-dergiler Eleman İlanları Mobilya Dergileri Fuarlar Firma Ürün Ara
Sayfa Ziyaret Sayacı
115.757

Çanakkale'den İtalya'ya Roro Gemi Seferleri

Anasayfa » Haberler... » Çanakkale'den İtalya'ya Roro Gemi Seferleri
share on facebook  tweet  share on google  print  

Çanakkale'den İtalya'ya Roro Gemi Seferleri

"Haberler..." için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Çanakkaleden

Çanakkale'nin Kepez Beldesi'nde 7 ay önce hizmete giren limandan İtalya'nın Birindisi Limanı'na Roro gemi seferlerinin 17 Kasım tarihinden itibaren başlayacağı açıklandı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Tezcan, uzun süren çalışmalar sonunda İtalya ile Çanakkale arasında Roro gemi seferleri konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti. Tezcan, "Bu konuda geçtiğimiz aylarda İtalya'nın Birindisi kentinde yetkililerle görüşmüştük. Sonunda Türk İtalyan ortaklığıyla kurulan 'İtalroro' isimli firma Çanakkale'ye Roro gemi seferi yapma kararı aldığını açıkladı. Kasım ayından itibarenÇanakkale'nin Kepez limanıyla İtalya'nın Brindisi Limanı arasında yapılacak olan roro gemi seferi yaklaşık 34 saat sürecek. Yani Kepez Limanı'na gemiye yüklenecek olan TIR'lar 34 saat sonra İtalya'nın Birindisi Limanı'nda olacak. Buda çok önemli bir durum. Yunanistan güzergahı üzerinden İtalya'ya gidecek olan Türk TIR'ları için bu yol hem ekonomik, hem güvenli, hem de en hızlı yol güzergahı olacak. Ayrıca ilgili firma yetkilileri TIR'larını gemiye yükleyecek olan şoförlerin de Çanakkale Havaalanı'ndan uçak seferlerinin başlaması halinde buradan uçakla İtalya'ya gönderileceğini açıkladı. Bu sayede TIR'ı gemiye yükleyen şoförler 34 saat yol gitmeden doğrudan İtalya'ya gidip limanda gemiyi bekleyecek" dedi.
'İtalroro' isimli firmanın Çanakkale'den İtalya'nın Birindisi Limanı'na 34 saatte gideceğini belirten Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Tezcan, "Bunun dışında Roro gemileri Marsilya, Portekiz, Tunus, Kuzey Afrika, Malta ve Libya'ya da gidecek. Bu hatlardaki seferlerse 2007 yılında başlayacak. Roro gemileri Çanakkale Kepez Limanı'ndan Marsilya'ya 58 saatte, Portekiz ve Tunus'a 64.5 saatte, Kuzey Afrika'ya 64 saatte gidebilecek. Bu sayede Trakya'dan İtalya'ya en kısa ulaşma yolu da gene Çanakkale'nin Kepez Limanı olacak. Gelibolu'dan Lapseki'ye gelecek olan TIR'lar buradan Çanakkale'nin Kepez Beldesi'ndeki limana ulaşacak. Buda yaklaşık 1.5 saat sürecek. TIR'lar Yunanistan üzerinden İtalya'ya giderken zorluk
çekmeyecek" diye konuştu. Çanakkale'nin Kepez Limanı'ndan İtalya'nın Birindisi Limanı'na kalkış saatlerinin gece 22.00 olarak belirlendiğini belirten Oda Başkanı İlhami Tezcan, Birindisi'den Çanakkale'ye Roro gemisinin kalkış saatinin sabah saat 10.00 olarak belirlendiğini de sözlerine ekledi.

 

İTALRORO / KIPTRANS YÖNETİM KURULU BAŞKANI SERHAT ALPASLAN:
 "BU RORO SEFERİ SAYESİNDE YILDA 8-10 BİN TIRI KEPEZ LİMANINDAN İTALYA'YA GÖTÜRECEĞİZ"
"İtalroro Kiptrans" şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Alpaslan ise Kepez limanından İtalya'nın Brindisi limanına yapılacak olar roro gemisi seferlerinin 17 Kasım tarihinden itibaren başlayacağını belirterek, "Türkiye'de özellikle Güney Marmara ve Ege Bölgesinde bulunan firmalar için ürünlerini İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelere göndermede ihracat maliyetinin artması sebebiyle sıkıntılar yaşıyorlardı. İşte bu sebeple Türk -İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay'ın devreye girmesiyle Kepez limanından İtalya'ya roro gemi seferlerinin başlaması konusunda adım attık. Türk İtalyan ortaklığı ile kurduğumuz bu şirket sayesinde yeni gemiler aldık ve bu konuda ilk adımı attık.Özellikle Kepez limanının hudut sınır kapısı ilan edilmesi ve buradan ihracat yapacak olan firmaların gümrüksüz olarak mazot satın alacak olması bizleri bu yöne çekti" dedi. Serhat Alpaslan, Türkiye üzerinden İpsala sınır kapısından yılda 15 bine yakın tırın Yunanistan'dan geçiş yaparak İtalya ve Fransa gibi ülkelere gittiğini de belirterek, "Kepez limanının devreye girmesiyle birlikte bu 15 bin tırın 8-10 binini buraya çekmiş olacağız. Haftada ise Çanakkale'den İtalya'ya yaklaşık 250 tırı gemi ile götüreceğiz Buda önemli bir oran.İtalyan hükümeti de, Türk hükümeti de bu yaptığımız çalışmayı destekliyorlar. Güvenli ekonomik ve en hızlı şekilde İtalya'ya ulaşacak olan tırlar bu sayede önemli bir avantaj elde edecekler" dedi. Serhat Alpaslan, tır şoförlerine yönelik de bir çalışma yaptıklarını da belirterek, "Bilindiği gibi Çanakkale havaalanından uçak seferleri kısa sürede başlayacak. Havaalanına gelecek olan Atlasjet firmasının uçağı gece burada kalacak. Bizlerde bu uçağı ayrıca kiralayacağız. Ve roro gemisine konulacak olan tırların şoförlerini de kiralayacağımız bu uçakla hergün İtalya'ya götüreceğiz. Bu sayede uçaklarda daha iyi işleyebilecek" dedi. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlham Tezcan da İtalya ile Çanakkale'yi Roro gemi seferleri konusunda bağlamayı başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etti.

                      
Serhat ALPARSLAN                     İlhami TEZCAN

Kaynak : Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası
Tür : Ekonomi Tarih : 29.12.2006
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Hakkında - Hizmetler - İletişim - Site Haritası
     
www.e-jett.com
TCMB Döviz Kurları
 AlışSatış
EUR3.37563.3817
USD3.02363.0291
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  
mobilyaimalat.net' i beğeniyorum Mobilya ve yan sanayi sektörüme sahip çıkıyorum diyenler burada